събота, 3 февруари 2018 г.

Изопачаване на историята - 1950 г.

В една своя статия в списание "Исторически преглед" от мрачната 1950 г. комунистът Жак Натан пише следното:

"С право в нашата историческа книжнина под влиянието на Сталиновите идеи се поддържа становището, че българската нация се формира в периода на Българското възраждане."

Тази абсолютна неистина е в подкрепа на комунистическата теза, че българите са славяни или че славянският елемент е преобладаващ и определящ, което също така е невярно.

Доказателството: Както е общоизвестно българската държава е създадена от Кан Аспарух през далечната 681 г. Друг не толкова известен факт, е че български племена още през 559 г. начело с Кан Заберган, заедно с авари и славяни обсаждат столицата на Византия:


Заберган (на старогръцкиΖαβεργανZabergan, Samur Khan, Sam-Or Khan) e кан на кутригурите през 6 век от 550 г. до 562 г. Името има ирански произход.
Той е в съюз с евро-азиатските авари, като с тях атакува през 559 г. северните части на Източната Римска империя по времето на Юстиниан I. Безсилният византийски император ги дарява с много дарове, защото тези племена били значителна заплаха. По-късно императорът настройва кутригурите срещу утигурите, което води до война между двете племена. Тяхната война става причина да бъдат покорени от Аварския хаганат. През 562 г. на трона се възкачва Баян.

Анастасиевите стени или „Дългите стени“ (на гръцкиΑναστάσειο Τείχος, Μακρά Τείχη της Θράκης; на турскиAnastasius Suru, Uzun Duvar) са укрепена отбранителна линия – вал с каменни стени пред Констонтинопол, преграждащи подстъпите към него от Мраморно море пред град Силиврия (Silivri, на гръцки: Σηλυβρία) до Черно море при с. Подима (дн. Yalıköy). Носят името на византийския император Анастасий I (упр. 491 – 518) и са издигнати за защита на Цариград от заплахите от запад, и най-вече срещу набезите на хунитеславяните и българите.
Анастасиевата стена е била изградена още през 469 г. по времето на императора Лъв I (457 – 474 г.) и през 478 г. по времето на император Флавий Зенон (476 – 491 г.). Името на стената обаче идва от императора Анастасий I, който основно я ремонтира, укрепява и възстановява през периода 507 – 512 г. Стената се намира на 65 км западно от Константинопол и първоначално е била 56 км дълга. От нея в добро състояние е останало почти половината, с височина на места до четири метра. Тя може да се сравнява с Адриановия валМощната укрепена линия е преодолявана нееднократно от българите, един от първите в това е владетелят на кутригурите Заберган в 559 г. обсадил Цариград начело на голяма съюзна армия от българи и славяни.

В своя исторически път българите са били принудени да мигрират от своята прародина. Основната причина за това според историците е промяната на климата в преди плодородната Бактрия. С помощта на историческите сведения днес е ясно че от 165 до 680 българите са обитавали района на Северното причерноморие и северен Кавказ. В такава ситуация Кан Заберган планира своите нападения над Византия.

Каква е била обстановката по това време дава представа разказа на Прокопий за нападението на българите през 552. Военачалника Нарзес тръгнал от Цариград за Италия начело на силна армия.Когато ромеите наближили Пловдив забелязали голяма българска конна армия.Българите тактично се разделили на две за да победят по лесно. Нарзес обаче бил получил заповед да не влиза в бой и продължил към Средец.
Тогава българите се обърнали и единия отряд потеглил за Цариград,а другият за Солун. След като българите опустушили Тракия и Македония побързали да се изтеглят и да обмислят видяното...

Ново голямо нападение предприели кутригурите през 558. Българите командвани от кан Заберган нахлули в Мизия и след като не срещнали съпротива я разорили.След това българите нахлули в тракия и опустушили северните и райони. Оттам те се разделили на три части. Едната командвана от кан Заберган потеглила за Цариград, другата за Галиполи,а третата през Беломорието за Елада. Първата група след като опустушила източна Тракия достигнала дългите стени.Тъй като там нямало ромейски войски българите ги преминали необезпокоявани и разрушили част от тях за да не им пречи стената в бъдеще.След това разорили страшно непосредствените околности на Цариград.Там българите заграбили особено много плячка. След това Цариград бил блокиран по суша.
Другият отряд достигнал Галиполи,но бил спрян от стената преграждаща полуострова. Българите на няколко пъти щурмували стените,но не успели да ги преминат. Тогава те построили салове за да преминат по море в гръб на защитниците.За нещастие ромеите ги забелязали и когато българите пуснали саловете на вода ги нападнали с кораби. Така този план бил изоставен. След това те се изтеглили в Тракия която започнали да опустушават.
Третата част след като опустушила Беломорието и особено околностите на Солун навлязла в Гърция без да срещне съпротива.
През 559 действията на българите продължили. Ромеите решили да направят излаз от Цариград. В разразилата се тежка битка първоначално ромеите имали успех, но българите успели да потегнат редиците си и отблъснали нападението.Малко по късно мургавият гръцки пълководец Велизарий извършил нов излаз но прекалено късно защото българите вече се били изтеглили от Тракия. Другата българска армия достигнала Термопилите и там била спряна от ромейски войски.Българите се принудили да се върнат назад и да се задоволят с пълното разорение на Гърция оттатък Термопилите. Същевременно армията на кан Заберган опустушавала Източна тракия и нямала никакво намерение да си тръгва.

По същото време никой не е чувал за грузински и руски племена, а още повече за обособени техни независими държави. Вероятно руските славяни по това време са живеели под земята - в землянки...

Да живее България!!

Няма коментари:

Публикуване на коментар